inne artykuły

madonna dziwka zależy od strony

 


Czasem się zdarza, że sztuka zaangażowana jest jednocześnie świeża i porywająca. Tym drukowanym kawałkiem sztuki się zachwyciłyśmy, bo dotyka najważniejszych dla nas tematów: stereotypów w postrzeganiu seksualności kobiet i mężczyzn, ról społecznych, moralności z drugim dnem. Dyplomowa praca Weroniki Rafa na Gdanskiej ASP to książka-scena, na której występują pojedyńcze słowa albo krótkie zdania. Krzyczą albo szepczą - czystość, dziewka, nie płacz jak baba, madonna, dziwka, . Niektóre oczywiste - statystyka gwałtów. Niektóre nieoczywiste - seksizm dobrotliwy.
 


Wszystko w genderowym żarcie z którego wyziera naga prawda. Seks jako narzędzie władzy dla jednych. I seks, jako droga do wolności dla innych. Książka jest wieloznaczna, dwukolorowa, dwustronna i chociażby dlatego nie chcę analizować jej zbyt dokładnie. Bo siła "Ladacznicy" polega na niedopowiedzeniu. Pęknięciu tam, gdzie był monolit. Szczelinie w betonie. Praca Weroniki uwiodła nas lekkością w potraktowaniu tego, co poważne lub nawet dramatyczne. Wcale to nie odziera przekazu z mocy, raczej jej dodaje.


Weronika o swojej pracy napisała: "Sama uwielbiam brak dosłowności i to, kiedy można sobie wybrać znaczenie jakiegoś wydarzenia, sceny czy książki. Starałam się, żeby Ladacznica taka była. Nigdy nie było moim celem narzucenie komuś konkretnego punktu widzenia, ale raczej zachęcenie do refleksji i zainteresowanie odbiorcy. Nie wszyscy odczytają każdą wiadomość z Ladacznicy i nie wszyscy wysilą się, aby nad nią pomyśleć, ale to nie szkodzi. W projekcie lubie to, że każdy może tam znaleźć coś dla siebie."

 

wronika rafa ladacznica


Cieszcie się Ladacznicą

w naszej galerii

na FB 

ladacznica.com

Weronika Rafa


Weronika Rafa Ladacznica

Powrót do "Sztuka Wizualna" ?